React.js для Початківців: Як Почати з Нуля?

Як початківцям опанувати React.js із нуля, з чого почати навчання й практику – щоб засвоїти достатньо і швидше отримати перші замовлення. Однак і не зависати в навчанні надовго. Типові помилки початківців у React.js і як їх уникати. Поділюся своїм поглядом спеціаліста React.js із досвідом від 2016 року.

Хто Такі Початківці в React.js?

Вважатимемо, що це люди, які нічого не знають про React або щось чули, але ніколи не користали. Однак у всіх них є спільне бажання – почати знайомство з React із нуля і спробувати його на практиці.

Початківцями в React.js можуть бути такі люди:

  • Знають інші фреймворки чи бібліотеки для фронтенду, але не React.js.
  • Вміють верстати веб-сторінки, але ще не працювали з жодною бібліотекою чи фреймворком для розробки UI.
  • Веб-дизайнери: малювали, але не кодували веб-сторінки.
  • Розробники серверної частини веб-додатків (бекенд), які не працювали з UI.
  • Розробники з інших напрямків: мобільна, C++ тощо.
  • Нетехнічні айтівці, які хочуть спробувати себе у розробці веб-UI.
  • Не-айтівці: хочуть зайти в ІТ (як у свій час я з офісної роботи на технічній фірмі).

Я прийшов у React.js із верстки сайтів. Ця бібліотека зацікавила мене, бо її документація здалася найменшою серед інших інструментів для UI (Angular, Vue). І синтаксис простий. Тож я відчув, що освою її найшвидше.

І це передчуття не обмануло мене. Коли траплялося щось незрозуміле й важке – в навчанні React.js чи під час роботи на проєктах – мені згадувалися саме ця простота синтаксису й розмір документації. Ну, і популярність React.js на ринку.

Як Можна Зараз Описати Початківця в React.js?

Це людина, яка вивчила верстку веб-сторінок – хай і лише на курсових проєктах, а не комерційних. Бо зараз майже не замовляють верстку окремо. Тепер треба веб-верстка в поєднанні з чимось: натяжкою на CMS чи фронтенд-фреймворк. Тому етап роботи верстальником можеш пропустити.

А щойно ти освоїш верстку, зверстаєш кілька тренувальних макетів, то можеш почати вчити React.js. Сприймай його як ту саму верстку, тільки за допомогою просунутого інструменту.

Бо справді, React.js відповідає лише за те, що відображається на окремій веб-сторінці та як ця сторінка відповідає на дії відвідувачів. І ні за що більше! А наприклад, склеювання веб-сторінок у один веб-додаток, запити до сервера тощо – то вже інші інструменти, і їхніх варіантів є багато. Але React.js у всіх проєктах однаковий.

З Якого “Нуля” Можна Приступати до React.js?

Необхідний “нуль” для початківців у React.js – це знання HTML, CSS, JavaScript (або веб-верстки). Бо, як ти вже знаєш, сама бібліотека React.js – то і є як просунута верстка веб-сторінок.

Із JavaScript достатньо базових знань: змінні, оператори, розгалуження, цикли, функції, об’єкти, масиви. Складніші (замикання, ітератори…) – не обов’язково. Ти їх засвоїш у процесі роботи з React.js. Наприклад, я довго не міг опанувати замикання в JavaScript, але зрозумів їх з нуля і почав користати якраз у React.js.

Ще Для “Нуля” в React.js Підходять (Але не Критично)

Початківцям у React.js допоможе розуміння того, як бібліотеки / фреймворки з розробки UI взагалі дивляться на будову веб-сторінок. У сенсі: які складові частини веб-сторінки вони розглядають? Мова йде про компоненти UI, дані (їхнє відображення на веб-сторінці й рух між компонентами), організацію стилів тощо.

Якщо ти вмієш верстати, то 100% знаєш про ці складові (може, під іншими назвами). Так тобі буде легше почати знайомство з React.js.

Щодо налаштування проєктів React.js перед розробкою з нуля. Колись я заморочувався цим сильно, хотів усе налаштовувати руками. Але то довго, і зараз не треба на це гаяти час. Давно є готові рішення – стартові пакети / фреймворки (Next.js). З ними початківці можуть запускати нові проєкти на React.js за пару коротких команд.

Ці стартові пакети можна й доналаштовувати, але то більше для розгону продуктивності вже готових додатків. Тобто, це не те, що треба обов’язково робити з нуля в React.js.

Звідки Почати Свій Шлях у React.js?

Я починав із курсів і документації React.js. А вже працюючи на робочих проєктах, я став заглядати у блоги колег. Ось за допомогою цього і вдалося стати спецом із React.js.

Офіційна Документація

Зараз я починав би з неї, бо це найточніша й найновіша інформація про React.js у зручній послідовності з нуля. А ще кожен допис у документації має багато вправ і тестів на закріплення матеріалу. І все це безкоштовно!

Найперший допис ознайомить тебе з 80% можливостей React.js, які використовуються в розробці щодня. Можна ствердити, що решта документації React.js тримається на цих ідеях, мов на хребті. Про налаштування робочого середовища й інструменти для зручності розробки теж розповідять перші дописи.

Ще є офіційний блог React.js, де роз’яснюються оновлення бібліотеки й деякі деталі з документації. То як погляд на React.js із іншого боку.

Блоги Колег – Інших Спеціалістів із React.js

Вони цінні неповторним авторським досвідом розуміння й використання офіційної документації. Як автори самі були початківцями в React.js, починали з нуля і досягали свого професійного рівня. Які задачі з розробки UI вирішували й за допомогою якого власного авторського підходу.

Також безкоштовно (в більшості). Можуть бути платні підписки для доступу до закритих матеріалів.

Платні Ресурси (Курси, Книги та ін.)

Курси React.js, книги дають той самий авторський досвід: розуміння й прийоми використання. Але ти дізнаєшся про ще багато інших допоміжних інструментів для розробки на React.js. Бо одного Реакту не достатньо для створення UI веб-додатків.

На курсах інформація про React.js повніша й послідовніша: все від нуля до результату. Є прямі консультації з авторами, живі онлайн-зустрічі для відповідей на запитання студентів. Це різниться від блогів, де ти можеш питати лише в коментарях, і офіційної документації, яка взагалі немає можливості для коментування.

Як Почати Практикуватися в React.js?

Практику React.js можна почати зі створення окремих веб-сторінок як незалежних, не об’єднуючи їх у один сайт. Тобто, продовжуєш верстати, лише тепер на React.js. А щойно навчишся розробляти на React.js веб-сторінки повністю з нуля, можеш переходити й до вивчення наступних інструментів: маршрутизатора, запитів до сервера та інших.

До речі, зайнятися маршрутизатором раджу зразу після опанування React.js, щоби вміти з’єднувати окремі веб-сторінки в один сайт.

Співбесіди й Тестові Завдання

Вони бувають тренувальні, які готують тебе до зустрічі й розмов із замовниками. І справжні, коли ти подаєшся на проєкт і замовник хоче оцінити твої вміння. Тому проводиться співбесіда, і ще можуть дати тестове.

Це чудова самоперевірка, бо на них тобі підкажуть, що і як покращити. А ще – це як перший крок у знайомстві з клієнтом, самопрезентація, твій безкоштовний продукт. Як у маркетингу – що більше таких дотиків із людиною, тим сильніше вона звикне до тебе, й тим імовірніше ви почнете співпрацю.

Тому хай буде більше співбесід і тестових зі складними питаннями. Це підвищує твій рівень знань React.js. Тільки після кожної такої взаємодії з замовниками просимо від них зворотній зв’язок. Далі опрацьовуємо його, довивчаємо і дотреновуємо те, що було не дуже. І з часом таких “не дуже” в тебе лишатиметься все менше.

Типові Помилки Початківців у React.js

Моє вивчення React.js як початківця було хаотичним. Я стрибав безкоштовними курсами і блогами, але не проходив їх до кінця. Так само і з документацією. Просто не було терпіння і послідовності, бо хотілося швидше опанувати React.js і почати отримувати замовлення.

Хоча було би краще продовжити верстати сайти, але вже одночасно читаючи з нуля документацію React.js. І поступово вводити React.js у мої веб-верстальні проєкти. Так би залишилась і зосередженість, і додалася би практика, і платні курси можна було довше не купувати.

А моє портфоліо вже почало би отримувати перші роботи на React.js і приваблювати відповідних замовників. А не щоб мені бігати за клієнтами й доводити, які круті вміння з React.js маю.

Зашвидкий Рух Навчанням

З одного боку, ти швидше хочеш отримати перші замовлення з React.js і почати заробляти. А з іншого, що не вивчене чи добре не засвоєне – все одно проявиться. Тобі таки доведеться виділяти час на опанування його. І ти виділятимеш – після роботи чи за рахунок збільшення терміну розробки проєкту. А від замовників буде ризик питань: “Чому робота затягується?”.

Тому пропоную вимірювати свій прогрес не кількістю пройдених тем, а опанованими навичками з React.js. Ці навички можна збирати в описах вакансій / проєктів. А далі ти:

  • Оцінюєш, у котрих навичках React.js ти ще початківець, а котрими вже володієш і наскільки якісно?
  • Перевіряєш, наскільки твій список навичок відповідає темам твоїх навчальних матеріалів із React.js.
  • Проходиш навчання й після кожної теми оцінюєш, наскільки вмієш користуватися відповідною навичкою.

А щойно ти оволодієш потрібною кількістю навичок React.js і відчуєш у собі впевненість, то починай шукати замовників і проходь співбесіди.

Більше Теорії, Ніж Практики

Знову-таки, це багато в чому через бажання швидше пройти навчання. Коли я почав займатися React.js, то захотів потрапити на одну закриту біржу з перспективними проєктами і оплатою. Для цього треба було виконати тестове завдання за 72 години. Але завдання було на Angular.js, тож я вирішив ознайомитися з цим фреймворком за ті самі 72 години, одночасно виконуючи тестове.

Я знайшов безкоштовний відеокурс Angular.js тривалістю годин 20 і ковтнув його залпом. Ну майже – з короткими перервами на обід-вечерю. Писав конспект і планував, що і як використаю з Angular у тестовому завданні. Домашні завдання курсу я вирішив пропускати, щоб економити час. А коли дійшла справа до самого тестового, то я з дивом виявив, що геть не розумію, як починати. Таке відчуття, ніби й знаєш теорію Angular.js, а от як застосувати на практиці – то ступор.

Так провалилася моя перша спроба. Зате в наступній, десь через 1 рік, додалося тестове завдання й на React. Але тепер я спочатку три тижні повторював React із нуля й практикувався на курсовому проєкті. Опісля перейшов до тестового, яке на цей раз здалося легким і зрозумілим. Цього разу мій тестовий додаток пройшов відбір, і мені прийшло запрошення на біржу.

Недооцінка Офіційної Документації

Коли я починав свій шлях у React.js, то деякий час у документацію заглядав рідко. Аж доки трапився мені один замовник, який чудово розумів усі технічні деталі React.js, які йому розповідала команда. Виявилося, що той замовник шукає відповіді в документації, коли щось не ясно.

А на іншому проєкті був колега, який застосовував цікаві практики з React.js. В цьому випадку він їх дізнавався на курсах. От і обирай після цього, який ресурс важливіший для початківців у React.js? Важливе все: і документація, і курси, і блогери.

Намагання Зазубрити Все і Зразу

Коли ти прагнеш запам’ятати геть усе з нуля, що є в документації чи на курсах React.js, то можеш довго зависати на чомусь одному, намагаючись його визубрити. Але початківцям так не треба. Просто читай документацію, проходь уроки й виконуй вправи, а воно саме запам’ятається і десь у твоїй пам’яті залишиться.

Потім, коли треба буде застосувати ті чи інші знання на проєкті, ти їх повториш і згадаєш. І цього разу, ще й після практичного використання, вони засвояться краще.

Висновок

Початківці можуть знати щось про React.js в теорії або взагалі нічого. Щоб почати знайомитися з React, достатньо опанувати верстку веб-сторінок: HTML, CSS і базовий JavaScript. Добре, якщо маєш поняття про складові частини веб-сторінки – компоненти UI – але то необов’язково.

Почни освоєння React.js із нуля з офіційної документації. В ній завжди нова інформація з тестами і вправами для тренувань. І все безкоштовно.

Блоги й курси цікаві авторським досвідом розуміння React.js і прийомами використання. На курсах інформація повніша й послідовніша; є консультації з авторами, регулярні розбори питань від студентів, зворотній зв’язок. Такого в безкоштовних матеріалах нема.

Практикою для початківців може спершу бути верстка веб-сторінок на React.js. Потім освоєння маршрутизатора, щоб об’єднати окремі сторінки у веб-додаток. А співбесіди й тестові завдання – то самоперевірка і магніти, які притягуватимуть замовників.

Типові помилки початківців у React.js – це стрибати між навчаннями, не проходячи жодного до кінця, занадто гнатися, ігнорувати практику й документацію. Спробуй оцінювати своє навчання не об’ємом визубреного з нуля, а опанованими навичками React.js. Краще поступово практикуватися, ніж залпом ковтати весь курс, бо так заплутаєшся і швидко все забудеш.

Не треба сильно хвилюватись, якщо не вдається запам’ятати все. Продовжуємо читати й практикуватися, інформація всеодно запам’ятовується. Потім її повториш і згадаєш, коли треба буде використати в якомусь завданні. Після цього вона засвоїться краще.

Add a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.