Як Обирати Навчання React.js?

Про навчання React.js – самостійне, зручне для твого образу життя, з бажаними для тебе результатами. На що звертати увагу під час вибору навчальних матеріалів (курсів, тренінгів), яких результатів сподіватись, як готуватися до навчання й організувати свій процес, щоб усе встигнути?

У дописі йтиметься саме про навчання React.js (як приклад). Але все сказане можна застосувати й до вивчення будь-якої іншої технології.

А щодо конкретного навчання – заглядай у категорію про огляди курсів. Там я описую свій досвід використання різних курсів / тренінгів або оцінюю, що можна очікувати від них.

Хто є Авторами Навчальних Матеріалів?

Будь-який матеріал про навчання React.js – крім офіційної документації – найперше цікавий авторським досвідом:

  • Скільки часу автор працює з React.js?
  • Наскільки глибоко розуміє роботу бібліотеки?
  • Які завдання з розробки веб-UI за допомогою React.js доводилося автору виконувати на практиці? Якої складності та як часто бували такі завдання?
  • Авторські підходи до різних задач із розробки веб-UI взагалі. Авторські прийоми застосування React.js для розв’язання таких задач.
  • Наскільки легко, доступно автор пояснює і передає свій досвід?

Навіщо це все? Офіційна документація описує всі тонкощі бібліотеки React.js, але ніколи не охопить усіх можливих випадків її застосування. Тут і допоможуть самі користувачі React.js, бо скільки спеціалістів – стільки й неповторних досвідів.

Для знайомства з автором не треба знати всю його біографію. Достатньо трохи інформації на веб-сторінці навчального продукту. Там можуть бути:

  • Кілька абзаців про досвід автора в роботі з React.js і навчанні.
  • Професійні контакти автора, соцмережі (Linkedin), приклади коду (Github).
  • Короткі описи уроків чи плану навчання React.js. Саме в них може йтися про задачі, підходи й прийоми рішень.

Ось приклад інформації про автора (з курсу про основи React.js):

Посилання на автора програми навчання React.js (внизу)
Програма навчання React.js і посилання на інформацію про її автора (внизу, виділене червоним прямокутником).
Інформація про автора навчання React.js
Коротка інформація про автора навчання React.js, посилання на його сайт і соцмережі.

Робота зі Студентами Під Час Навчання React.js

Ми познайомилися з автором і його досвідом. А як автор працює зі студентами, які приходять до нього? Що відчуватимуть студенти в процесі навчання і перетворення їх у спеціалістів React.js?

Скільки Часу й Уваги Приділяється Студентам?

Зі студентами автор може працювати самостійно чи з помічниками (кураторами). Помічників автор бере, щоби кожен студент отримував більше уваги й часу під час навчання. Бо що більшає студентів, то менше часу сам автор могтиме приділяти кожному з них.

Якщо ти паришся десь про різницю знань у автора й помічників, то це здебільшого несуттєво. Автор має перевіряти людей, яких бере собі в команду.

Вчасне Оновлення Матеріалів

Як регулярно автор оновлює матеріали, коли певне оновлення React.js зачіпає деякі теми з навчання? Хай додає хоча би нові приклади застосування React.js або додаткові уроки. При чому старі уроки можна не переписувати, а переносити в окремий розділ “Архів”, який з часом періодично чистити.

Я знаю кількох таких авторів. Глянувши вперше на їхні навчання з React.js, можна побачити пару сотень уроків загальною тривалістю на десятки годин. Але насправді це тому, що майже половина матеріалу є оновленою. Іншу половину позначили як застарілу і залишили для історії.

Деякі оновлення в навчанні взагалі можуть перетворюватися в окремі додаткові матеріали з React.js (як несподівані, неоголошені в описі бонуси).

Навчання React.js Живе чи в Записі?

Частіше уроки є в записі або текстові. Вживу можуть проводитися вебінари для відповідей на питання студентів чи роз’яснення певних складнощів у навчанні – наприклад, 1 раз / тиждень.

Мені найбільше подобається навчання React.js із текстовими уроками. Бо це найближче до справжньої розробки, коли ти шукаєш інфу самостійно і вона здебільшого текстова. І ще ти не прив’язуєшся до визначеного часу занять, а обираєш найзручніший тобі графік.

Так ще в процесі навчання ти звикаєш до такого пошуку інформації. І коли щось не ясно чи складно, то самостійно шукаєш відповіді. Ти майже не питаєш кураторів або інших студентів – ба більше, навіть пробуєш консультувати.

А живі вебінари я дивлюся майже завжди в записі. Перший раз – для ознайомлення – можу слухати фоном під час якоїсь роботи. А потім, за декілька вечорів, ще раз переглядаю й виписую ідеї, які застосую в моїх проєктах.

І навпаки, якісь практики з робочих проєктів навмисно можна пробувати користати в навчальних – для перевірки. Одного разу в курсовому проєкті я так написав запит із додатку React.js до сервера, як ми це робили на проєкті одного замовника. Мій куратор проаналізував цей код і підказав, де і чому можуть виникати в ньому несподівані помилки і як запобігти їм. Я досі користаю його підказку, і мої запити до серверів працюють плавно і без сюрпризів.

Підтримка Студентів Під Час Навчання

Коли студенти щось не розуміють, вони можуть писати коментарі під уроками або на спеціальну електроскриньку для консультацій.

Та зараз усі розмови студентів і викладачів відбуваються в соцмережах і балачках. Там автор навчання створює закриті групи. В них студенти вчаться самостійно знаходити рішення, радячись між собою, ніби команда на справжньому бойовому проєкті. А викладачі лише направляють і відповідають, коли щось ну дуже складне.

Підтримка впливає на ціну доступу до навчання. В дешевших пакетах є лише групова балачка, а в дорожчих – іще й особиста робота з автором / куратором (будуть спеціальні контакти). Також тривалість підтримки різна: під час і після навчання, і протягом якого часу.

У підтримки є графік – визначені дні й години – бо ж там працюють живі люди, і їм треба інколи відпочивати.

Які Рівні Можуть Бути в Навчанні React.js?

Якщо передчуття майбутнього студентського вайбу під час навчання React.js тебе захопило, то цікаво дізнатись, а чи потягнеш ти його? Бо крутий вайб можливий, коли розумітимеш, про що йдеться в уроках, і йтимеш у ногу з навчанням.

Для початкового рівня вивчення React.js достатньо вміти верстати веб-сторінки, тобто знати HTML, CSS і базовий JavaScript. Добре, якщо є досвід із якимось іншим інструментом для розробки веб-UI: Angular, Vue, Svelte – але то необов’язково.

Для вищих рівнів навчання треба знати дещо з офіційної документації React.js: хоча би розділи Quick Start і Learn. Тоді можна ставити авторам точніші питання про якісь певні деталі, які ти до кінця не розумієш. Це ще один спосіб знайомства з авторським досвідом.

Матеріали для Підготовки до Навчання React.js

Найкращий матеріал – це офіційна документація React.js, яку зручно користати як довідник одночасно з навчанням. Додатково до кожного уроку читаєш ті дописи з документації, які відповідають темі уроку.

А ще перед самим навчанням React.js автор може дати підготовчі матеріали. Це можуть бути тести рівня твоїх попередніх знань або міні-курси, вебінари:

  • Про якісь деталі, особливості JavaScript. Перед навчанням на одному великому курсі React.js ми повторювали, як працюють функції в JavaScript (області видимості, замикання, контексти викликів тощо).
  • Чому саме React.js? Історія його розвитку, які потреби вирішує, бачення майбутнього.
  • Про роботу веб-додатків узагалі: клієнт, сервер і їхня взаємодія.
  • Підготовка робочого місця розробника React.js: установка і налаштування редактора коду, стартового пакету React.js для курсових додатків.

Яких Результатів Можна Чекати від Навчання React.js?

Це те, що автори обіцяють студентам на навчанні й після його завершення. Як правило, результати залежатимуть від рівня твоїх попередніх знань і можуть бути такими:

Знання Теорії React.js

Ти орієнтуватимешся в офіційній документації, вмітимеш гарно відповідати на питання співбесіди. Програма такого навчання схожа на ту саму документацію: більше теорії, розгляд багатьох можливостей React.js, практичні вправи. Курсових додатків, зазвичай, декілька, і вони невеликі.

Ось, що можна очікувати:

  • Загальне навчання React.js: із нуля й до вміння створити веб-сторінку чи додаток із кількох сторінок. Ти знатимеш основні можливості React.js і як вирішувати найпоширеніші задачі з розробки UI.
  • Або глибше вивчення окремих можливостей React.js, наприклад: гачки, композиція компонентів, стан і робота з даними, підтягування даних із віддалених API, покращення роботи й розгін готових UI, тестування. Ти навчишся застосовувати обрану можливість React.js у різних випадках.

Вміння Створювати Нішеві Проєкти на React.js

Цей підхід протилежний теоретичному. Тут усе навчання крутиться навколо курсового проєкту React.js. Цей проєкт подібний до справжніх, які ти в майбутньому отримуватимеш від замовників. А тому й складніший, ніж ті з теоретичного навчання React.js.

Курсові проєкти можуть бути нішевими, наприклад: калькулятор заряду батареї Тесла – для електромобілів. Або копіями відомих: пошукачів, соціальних мереж, відеохостингу, файлообмінника тощо.

Ти ніби приходиш новачком у команду розробників і вчишся, працюючи. Розумітимеш, які задачі й чому виникають під час розробки UI. І в міру виконання завдань пізнаватимеш можливості React.js і як ці можливості користати для вирішення якоїсь певної задачі. А коли навчання закінчиться, ти додаси курсовий проєкт React.js у своє портфоліо.

Правда, через прив’язку такого навчання до курсового проєкту, воно може розглядати не всі теми React.js або якісь не так глибоко, як на теоретичних курсах. Бо жоден проєкт не використовує всіх 100% можливостей бібліотеки. Тому вважаю, якщо ти любиш вчитися на проєктах React.js, то пройти кілька таких навчань.

Кращі Прийоми Використання React.js

Коли ти вже знаєш можливості React.js, треба навчитися використовувати їх ефективно: самих і в поєднанні з іншими. Це як паттерни в мовах програмування. Такими прийомами в React.js можуть бути:

  • Розробка типових частин UI веб-додатків (форми, галереї тощо).
  • Використання React.js із різними технологіями: серверними (Node.js), Web3 (блокчейн), запиту даних (GraphQL), перекладів UI іншими мовами (React-Intl) та ін.

Програма Навчання з React.js

Програма – це як детальне заглиблення в те, що говорилося про навчання React.js вище. Вона має розкрити й підтвердити очікування студентів від автора, його роботи з ними й обіцяних результатів.

Я оцінюю програми навчальних матеріалів (курсів, тренінгів) за кількома ознаками. Ясно, що не всі матеріали відповідатимуть кожній ознаці на 100%. Але що більше – то краще:

Розкриття Заявленої Теми

Наскільки тема навчання відповідає тій частині документації React.js, яка теж присвячена цій темі? Наприклад, як теоретичний курс для новачків розкриває заявлені в документації 80% можливостей React.js, які розробники використовують щодня?

І навпаки: скільки того, що розповідає документація React.js, розглядається на навчанні? В ознайомчому курсі для новачків не треба розглядати всі деталі, які є в документації. А от у просунутому навчанні, присвяченому якійсь окремій частині React.js, добре б освітити всі закутки саме тієї частини.

Практичні Вправи до Автоматизму

Які види практики (тести, вправи, приклади коду) дає програма навчання React.js у кожній своїй темі? Щоби студенти натренували до відносно автоматичного використання те, що вивчили.

Як орієнтир практичних вправ можна взяти документацію React.js. В ній є живі приклади коду, тести і вправи в кінці кожного допису. Тому круто, якщо навчання з React.js матиме принаймні стільки ж практики, а краще – більше, глибшої й детальнішої.

Обов’язково – авторська практика: як автор застосовує знання з документації. Чудово, коли авторські приклади відрізняються від тих, які є в документації React.js.

Курсові Проєкти для Портфоліо

Скільки курсових проєктів React.js буде в програмі навчання? Оцінювати їх можна так:

  • З якої ніші проєкт? Коли додам його у своє портфоліо, то яким замовникам буде цікаво глянути на нього? Якщо замовники розробляють схожий додаток, ми ймовірніше почнемо співпрацю.
  • Можливо, з курсових виникнуть ідеї власних додатків. Тоді розвину курсові проєкти далі, допрацюю, й будуть мої.
  • Коли в мене канікули чи довга перерва в роботі, я можу практикуватися на таких курсових проєктах. Так, ніби це додатки від замовників. І таким чином я підтримую, шліфую свої вміння.

Уроки – Їхня Кількість і Тривалість

Уроки мають допомагати поступово і покроково засвоювати всю величезну програму навчання React.js (слона їмо шматками). Вважаю, що чим менша тривалість кожного уроку, тим у більшій кількості моментів протягом дня ти могтимеш їх проходити. Наприклад, колись зранку чи звечора, колись – у транспорті, ще десь – на перервах / обіді, в інший день – до й після роботи тощо.

Так ти гнучкіше підлаштовуєш навчання React.js до свого життєвого графіку. А тому й менше стомлюєшся, рідше пропускаєш і швидше закінчиш його.

Домашні Завдання

В ідеалі, вони мають бути після кожного уроку. Хороші домашні завдання тренують різні випадки застосування тих вмінь, які ти вивчиш на уроці. Вони мають довести твоє використання цих вмінь до більш-менш автоматизму.

Також домашні завдання можуть користати й дещо з тем попередніх уроків – для повторення.

Тривалість Доступу до Навчальних Матеріалів

В описі кожного навчання є приблизна його тривалість і час доступу до матеріалів. А як встигнути пройти всю програму в рамках відведеного часу доступу?

Я планую, скільки часу щодня можу приділяти навчанню. Тоді беру тривалість усього навчання й ділю на цей запланований щоденний час. Так розраховую приблизно, скільки днів у мене займе все повністю. Ще додаю кілька днів для непередбачуваного: повторних проходжень якихось важких тем, консультацій із авторами, виконання домашніх завдань, завершення курсових проєктів, вимушених пропусків тощо.

Обчислення тривалості навчання React.js
За скільки часу можу пройти обране навчання React.js?

Далі мою обчислену кількість днів навчання порівнюю з тривалістю доступу. Якщо не вписуюсь, то коригую свій розпорядок дня, щоби збільшити щоденний час для навчання. Або купую доступ на довше.

Кажуть, обмеження доступу до навчання – то більше психологічний момент, який мотивує тебе займатися. Мені, принаймні, курси з такими обмеженнями пам’яталися, що їх треба закінчити в першу чергу. Але я себе не заганяю: якщо не встигаю, то ліпше продовжу доступ, аніж перевтомлюватись і вигоряти.

За Чим Іще Можна Оцінювати Навчальні Матеріали?

Це можуть бути критерії: навчання віддалено чи вживу, мова уроків і матеріалів, допустима кількість учасників.

Навчання React.js Віддалено чи Вживу?

Вживу – хіба що, коли навчання організовує якась компанія, бо хоче набрати собі спеціалістів React.js для роботи в офісі. Для цього їй треба знайомитися зі студентами, а студентам – із компанією (потенційними робочими місцями) й між собою (можливими колегами).

В усіх інших випадках – навчання віддалене, бо й робота буде віддаленою.

Мова Уроків і Навчальних Матеріалів

Для React.js та інших айтішних тем обов’язково треба знати англійську – хоча навчання може відбуватися й українською. Бо і документація, і більшість матеріалів, і розмови з замовниками найчастіше будуть саме англійською.

Кількість Учасників Навчання

Здебільшого, це для навчання вживу, бо тоді є обмежена кількість місць і навантаження на викладача.

При віддаленому таке можливо, коли займаєшся особисто з автором / наставником. Бо тоді треба планувати зідзвони, визначати зручні час і місце для зустрічей наставника і студента. А ці ресурси в людей обмежені, тому особисте навчання – не для всіх.

Дипломи, Сертифікати

Це за бажанням. Наразі в React.js немає офіційної сертифікації. А всі дипломи й сертифікати можуть бути лише від курсів, тренінгів, ІТ-компаній. У кожного свої критерії оцінювання знань із React.js.

Особисто я не користаю жодні сертифікати й не називаю себе титулами (середній / старший спеціаліст / командний лідер…). Бо всі проєкти різні, й побажання до навичок теж різні. Десь ти можеш бути головним консультантом із React.js і відповідати за весь UI проєкту, а десь – рядовим гравцем у команді.

Висновок

Навчання React.js (і будь-яким іншим технологіям) найперше цікаве авторським досвідом: які задачі траплялися автору, які підходи й рішення автор застосовує для розв’язання тих задач? Також наскільки доступно й легко автор може передати свій досвід.

Важливим є й те, що студенти відчуватимуть під час навчання React.js. Кожен студент має отримувати достатньо уваги від викладачів (автора чи його помічників). Для цього автор навчання створює закриті групи в соцмережах і балачках, де студенти обговорюватимуть вивчене з React.js, розв’язки домашніх завдань і курсові проєкти. Хай студенти почуваються, ніби у справжній команді розробників.

React.js постійно розвивається і періодично оновлюється, тому й матеріали для навчання мають відповідати цим оновленням. Це можуть бути як перезапис / переписування уроків, так і додавання нових.

Навчання React.js, яке найбільше схоже на справжню розробку, – це за допомогою текстових уроків. Ти звикаєш шукати й розбирати інформацію самостійно. Плюс організовуєш зручний тобі графік занять. А живі вебінари можна спочатку дивитися в записі й уже під час наступних переглядів виписувати те, що можеш використати у твоїх проєктах.

Перед навчанням на якомусь курсі React.js спробуй оцінити свій рівень знань. Тобі підійде початковий курс чи вже можна вищий? Це щоби тобі було дійсно цікаво (не нудно), зрозуміло й доступно (не заскладно). Якщо твої знання все-таки спочатку треба підтягти, то почитай офіційну документацію React.js. Або автори навчання порадять підготовчі матеріали (про JavaScript, історію React.js, роботу веб-додатків узагалі тощо).

Першим результатом навчання React.js стане хороше розуміння теорії. Ти полюбиш офіційну документацію і вмітимеш знаходити у ній відповіді. Зможеш впевнено проходити співбесіди і отримуватимеш запрошення від замовників. Наступний щабель – це глибше оволодіння окремими можливостями React.js, одна за одною.

Або можна зразу почати навчання з розробки проєктів на React.js (без нудних теорій). У процесі виникнення й розв’язання задач на курсових проєктах ти дізнаватимешся необхідну теорію. Родзинкою такого “проєктного” підходу є те, що ти ніби відкриваєш знання про React.js із практики і зразу в практику їх застосовуєш.

Для рівномірного опанування теорії й практики React.js можеш поєднувати обидва підходи до навчання – теоретичний і практичний. Бо ані лиш одна теорія не розкриє всіх можливих випадків її практичного застосування, ані жоден курсовий проєкт сам у собі не використовує всі 100% можливостей React.js.

Програма навчання React.js – це як розшифрування обіцянки автора студентам. Детальний опис, яких цілей досягнуть студенти і яким чином. Короткі уроки дозволять гнучко підлаштовувати графік навчання на кожен день, бо протягом дня твої плани можуть неочікувано змінюватися. Вправи й домашні завдання кожного уроку мають закріпити вивчене до автоматизму.

Круто, якщо курсові проєкти є з таких ніш, які популярні на ринку. Додавши такий курсак у твоє портфоліо, ти зможеш уже ним зацікавити потенційних клієнтів. Або береш ідею курсового й допрацьовуєш у свій стартап. Або просто відшліфовуєш на курсачах свої навички React.js, коли в тебе перерва між замовленнями і є час для навчання.

Щоби закінчити навчання React.js у відведений термін, обчисли, скільки часу щодня тобі треба займатися. Це легко зробити, бо курси, зазвичай, вказують приблизну свою тривалість у годинах. Одна з формул – поділити тривалість усього навчання на кількість днів, протягом яких воно буде доступним. Далі все, що тобі треба робити, це займатися щодня не менше, ніж обчислена цифра.

Інші критерії оцінки навчання: віддалено чи вживу (я особисто за віддалене), мова (для React.js і будь-якої айтішки треба знати англійську), кількість місць учасників (для особистих занять із викладачами).

Сертифікати / дипломи вважаю необов’язковими. Наразі немає офіційної сертифікації з React.js. А якби й була, то все одно значно важливішими є твої практичні вміння розв’язувати різні задачі з веб-UI, і твоє портфоліо має це підтверджувати.

Тож успіхів тобі у знаходженні такого навчання React.js, яке найкраще підійде для тебе!

Add a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.